Gabinet kosmetyczny w Bochni
Plac Gazaris 3a, Bochnia

BOTOX

Botoks toksyna botulinowa ang. botox to oczyszczone białko, które wytwarzane jest przez bakterię clostridium botulinum. Nazywa się go toksyną botulinową typu A i wykorzystuje w medycynie już od wielu lat. Pierwotnie stosowano ją w okulistyce przy leczeniu takich przypadłości jak kurcz powiek czy zez. Korzysta z niej także neurologia w radzeniu sobie m.in. z połowiczym kurczem twarzy. Botoks jest substancją podawaną miejscowo i nie wywiera wpływu na organizm jako całość. Działanie botuliny polega na tym, że blokuje ona połączenia nerwowo – mięśniowe istniejące w tkankach czego konsekwencją jest rozluźnienie mięśni. W przypadku mięśni mimicznych powoduje to wygładzenie skóry, a zatem zlikwidowanie zmarszczek.

WSKAZANIA

- Redukcja zmarszczek górnej części twarzy botoks rewelacyjnie sprawdza się zarówno przy usuwaniu zmarszczek poziomych / linie czołowe / jak i kurzych łapek, zmarszczek powstających pomiędzy brwiami czy powstających między oczami zmarszczek

- Leczenie nad potliwości po wstrzyknięciu botuliny w rejony charakteryzujące się nadmierną potliwością zablokowane zostają połączenia nerwowo – mięśniowe w tym obszarze, co w konsekwencji prowadzi do  wstrzymania wydzielania potu przez   zlokalizowane tam gruczoły potowe. Nad potliwość ostatecznie ustępuje zazwyczaj po około 3-5 dniach.

- Leczenie bruksizmu / zgrzytanie zębami / botoks pozwala skutecznie poradzić sobie również z tym problemem. Wstrzykuje się go w tym przypadku w mięśnie żuchwy, co redukuje ich siłę do potrzebnego minimum.

- Leczenie migreny, napięciowe i chroniczne bóle głowy

Migrena jest schorzeniem w istotny sposób obniżającym jakość życia pacjentów i codzienne ich funkcjonowanie. Nawracające silne i trwające nawet do kilku dni bóle głowy powiązane z uciążliwymi innymi objawami takimi jak np. wymioty, światłowstręt, zupełnie uniemożliwiają normalną aktywność. Preparaty toksyny botulinowej mogą w znacznym stopniu ograniczyć liczbę i nasilenie bólów głowy
u osób cierpiących na migrenę.

Zabieg polega na podaniu iniekcyjnym botuliny w mięśnie okolicy skroni, czoła oraz tylnej części głowy
i szyi. Leczenie migreny botoksem jest zabiegiem krótkim trwa kilkanaście minut i prawie bezbolesnym nie wymaga rekonwalescencji. Efekty zaczynają być widoczne po kilku dniach od wykonania zabiegu
i utrzymują się przez okres 4 miesięcy. U ponad połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia migrenowych bólów głowy a u pozostałych osób objawy migreny słabną.

PRZECIWWSKAZANIA

- Ciąża i karmienie piersią
- Osoby cierpiące na chorobę miastenia gravis / rzadka choroba neurologiczna /
- Osoby cierpiące na zespół Lamberta Eatona
- Osoby uczulone na albuminę ludzką
- Pacjenci zażywający spektynomycynę i antybiotyki z grupy aminoglikozydów
- Infekcje w miejscach wstrzykiwania
- Zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego

LEKI KTÓRE NASILAJĄ DZIAŁANIE TOKSYNY BOTULINOWEJ

- Aminoglikozydy / gentamecyna, streptomecyna, kenamycyna /
- Leki przeciwmalaryczne / chlorochina, hydroksy-chlorochina /
- Leki immunosupresyjne / cyklosporyna, D-penicylamina /
- Leki anestezjologiczne stosowane w znieczuleniu ogólnym / tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina /

PRZYCZYNY MIGRENOWEGO BÓLU GŁOWY

- Miesiączka lub owulacja
- Przyjmowanie doustnych leków hormonalnych
- Przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne
- Spożywanie niektórych pokarmów / czekolada, czerwone wino, wino musujące /
- Choroby zębów
- Wysiłek fizyczny
- Stres

Zabieg w gabinecie kosmetycznym botoksem zazwyczaj trwa 10-30 minut. Cała procedura jest bezbolesna i umożliwia powrót
do normalnej aktywności, niemal od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Wszystkie ewentualne efekty uboczne spowodowane użyciem botoksu mają charakter przejściowy. Może np. zdarzyć się iż pod wpływem igły wytworzy się niewielki siniak, który ustępuje w krótkim czasie, a ponadto daje się łatwo ukryć pod makijażem.

Ostateczny efekt działania botuliny zazwyczaj widoczny jest po około tygodniu, zaś pierwsze wygładzenie zmarszczek zaobserwować można już po upływie zaledwie kilku dni 4-5
Czas utrzymania się rezultatów toksyny botulinowej może się różnić w zależności od predyspozycji konkretnego pacjenta. Zazwyczaj jednak okres ten wynosi około 4 miesiące. W przypadku powtarzania zabiegów czas ten może ulec wydłużeniu.

PRZEBIEG ZABIEGU BOTOX

Po odkażeniu skóry przygotowany roztwór toksyny botulinowej, lekarz wstrzykuje jałową strzykawką zaopatrzoną w bardzo cieńką igłę śródmięśniowo w wybrane uprzednio partie mięśni. Dawki stosowanego preparatu dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

PO ZABIEGACH KOSMETYCZNYCH

- Unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
- Nie latać samolotem do 48h
- Nie spać na brzuchu
- Po zabiegu nie pochylać głowy do dołu przez najbliższe godziny / może wystąpić ból głowy i botox może spłynąć /

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Podobnie postępuje większość dużych witryn internetowych.