Gabinet kosmetyczny w Bochni
Plac Gazaris 3a, Bochnia

ŁUSZCZYCA PAZNOKCI

Łuszczyca paznokci jest chorobą przewlekłą i ma tendencje do nawracania. Łuszczycą nie można się zarazić od drugiej osoby, gdyż jest to choroba nie zakaźna. W łuszczycy występuje znaczne przyspieszenie namnażania komórek naskórka. W skórze funkcjonującej prawidłowo proces namnażania i złuszczania trwa około miesiąca, natomiast w łuszczycy jest skrócony do 4 dni.  Łuszczyca skóry zaraz po grzybicy jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry. Zmiany łuszczycowe nie pojawiają się wyłącznie na skórze. Niektóre osoby mają do czynienia z łuszczycą paznokci.

Łuszczyca płytki paznokciowej może charakteryzować się kilkoma charakterystycznymi objawami.

1/ Naparstkowanie – są to mikroskopijne zagłębienia w płytce paznokcia powstają na skutek zmian łuszczycowych, które zlokalizowane są w części grzbietowej macierzy paznokcia. Najczęściej występuje w obrębie palców rąk. Jest to najczęściej występująca zmiana chorobowa łuszczycy paznokci.

2/ Plamy olejowe – są to ogniska łuszczycy znajdujące się pod paznokciem, które przeświecają przez  płytkę paznokciową w postaci żółtawobrązowych plam.

3/ Onychodystrofia – gdy dojdzie do zajęcia macierzy paznokcia przez łuszczycę, produkowany jest  kruchy materiał, który zbiera się przy brzegu „lunulii”- jest to biały obszar występujący u dołu płytki paznokciowej w kształcie półksiężyca. Dystrofia jest bardziej nasilona wówczas gdy zajęte jest łożysko paznokcia.

4/ Onycholiza – jest to oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. Proces ten sprzyja powstaniu dogodnych warunków do rozwoju drobnoustrojów. Stan ten sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych.

5/ Linie beau – to linijne poprzeczne wgłębienia w obrębie płytek paznokciowych, są one następstwem zatrzymania wzrostu paznokcia w obrębie macierzy w okresie stanu zapalnego. Jeżeli zmiany te są nasilone może dojść do oddzielenia się płytki paznokciowej od wału paznokciowego.

6/ Linijne wylewy krwawe – są to podłużne ciemnoczerwone pasemka w obrębie płytki. Powstają one jako skutek urazów łożyska paznokci.

Łuszczyca paznokci może być bardzo często mylona z grzybicą, szczególnie jeżeli zmiany ograniczone są wyłącznie do paznokci. Rozstrzygającym badaniem jest tutaj badanie mykologiczne.  Jednak rozpoznanie łuszczycy nie wyklucza również współistniejącego zakażenia grzybiczego, gdyż zmiany powstające w łuszczycy sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo trudne i długotrwałe. W łuszczycy niezwykle ważną rolę odgrywa pielęgnacja paznokci. Powinny być one cały czas suche. Paznokcie powinno się przycinać krótko w celu zapobiegania dalszemu oddzielaniu się płytki paznokciowej.

Innym ważnym elementem jest dieta w łuszczycy. W łuszczycy mamy do czynienia z przewagą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6 w stosunku do nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Produkty zawierające kwasy omega 3 to ryby / najwięcej ma łosoś atlantycki i owoce morza/ migdały, orzechy włoskie, olej lniany, olej rzepakowy. Korzystny wpływ ma również spożywanie owoców cytrusowych, winogron, marchwi,czosnku. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych ostrych przypraw, produktów czekoladowych. Z mięs najlepszym wyborem będzie cielęcina.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Podobnie postępuje większość dużych witryn internetowych.